حتما شما هم تا به حال با افرادی مواجه شده‌اید که سابقه‌ي طولانی هر اعتقادی را دلیلی بر صحت آن می‌دانند. «از قدیم گفتن بچه مال پدره» هم از این قاعده مستثنی نیست. معمولا این افراد تعلق فرزند به پدر را از مفروضات می‌دانند و منظورشان از عبارت « از قدیم گفتن» بدیهی و مسلم بودن این مساله است. مثلا اگر از آن‌ها بپرسید خب چرا، احتمالا در پاسخ خواهند گفت « چرا نداره دیگه، اینطوریه! ».

سه شنبه, 08/12/1394 - 21:45
کودکان قرار نیست رازدار و مشاور والدین باشند

بسیار شنیده‌ایم که بهتر است والدین با کودکانشان دوست باشند. اما چقدر معنای آن را درست درک کرده‌ایم، خود مسأله‌ی مهمی است. تجربه‌ی دوران کودکی، نقش سازنده‌ای در شکل دادن آینده دارد و ماهیت این تجربه با آگاهی والدین گره خورده است. اینکه بزرگسالان چقدر به نقش خود و اهمیت آن در رشد فکری و روانی کودک واقف هستند چالشی همگانی‌ست.

چهارشنبه, 07/22/1394 - 20:55
مرد؛ سایه بالا سر، بالشت زیر سر!

زبان یکی از بهترین حوزه‌های فرهنگ برای مشاهده و درک بهتر ساختارهای اجتماعی جنسیتی است: امثال و حکم، اصطلاحات کوچه و بازار، فحش‌ها، ضمیرها، ساختار فعل‌ها، صفت‌ها و چگونگی خطاب قرار دادن افراد با توجه به نقش‌های اجتماعی یا خانوادگی‌شان می‌تواند مرجع فوق‌العاده‌ای برای درک این باشد که ساختارهای جنسیتی چگونه طی زمان شکل می‌گیرند، از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند و بر جا می‌مانند.

پنجشنبه, 07/09/1394 - 19:08
شرط چاقو یا شرط ضمن عقد؟

بچه که بودم محو تماشای وانت‌هایی می‌شدم که هندوانه می‌فروختند. جالب‌تر از خود هندوانه‌ها تکه مقوای کج و کوله‌ای بود که با دستخطی عجیب روی آن نوشته شده بود «هندوانه به شرط چاقو» در ذهن کودکانه و خیال‌پرداز من چاقو ابهت ویژه‌ای داشت و آن چاقوهای بزرگی که توی آفتاب برق می‌زدند معمولاً ضامن هندوانه‌های شیرین و آبداری می‌شدند که گرمای تابستان تهران را زیر زبان خشک آدم‌های تشنه به بهشت تبدیل می‌کرد.

جمعه, 04/26/1394 - 15:43